Skip to main content
  • Radim Živocký - Návrh zahrady s jezírkem
  • Radim Živocký - Návrh zahrady s jezírkem

Zahrada s koupacím jezírkem

Malá zahrada za Brnem - velká výzva pro mne. Atrium mezi přístavbami je nejexponovanější část zahrady v pohledu z interiéru. Vegetace je proto navržena tak, aby do interieru vnášela život hlavně mimo sezonu, kdy klient tráví většinu času v domě.

Hlavní dominantou je tedy Vílín, který kvete od února do března. Společně s vilínem kvetou sněženky, které střídá rašení okrasné japonské traviny. Ta v dubnu pučí svěže zelenou barvou. Na podzim se barví do vínově červené a s přicházející zimou pak do zlaté barvy. Její stébla vnášejí do interieru život také tím, že se jemně vlní i při nejslabším vánku.

Na atrium navazuje pobytová plocha se vzrostlým ořešákem, který v létě zajišťuje příjemné mikroklima. Zde navržený vodní prvek dodává místu zvuk vody a pocit ochlazení v horkých letních dnech. Efekt podtrhují výsadby stínomilných peren, které kolem zpevněné plochy fungují jako náhrada trávníku.

Pro koupání a pobyt na slunci je do zadní části zahrady situován biobazén a slunící terasa. Ta má stejné rozměry jako terasa v atriu. Za biobazénem se nachází kombinovaný záhon se stálezelenými dřevinami a okrasnými travinami a statnými suchovzdornými trvalkami. Na záhon navazuje regenerační zóna biobazénu, osazena vodními rostlinami. Přechod mezi regenerační zónou a záhonem je plynulý, tak aby biobazén působil větší, než je ve skutečnosti.

Radim Živocký - Návrh zahrady s jezírkem
Radim Živocký - Návrh zahrady s jezírkem
Jednoduchá kompozice v zimě kvetoucího keře a porostu okrasné traviny vnáší do interieru život v měsících, kdy trávíme nejvíce času ve vyhřátém domě.
Zahrada s biobazenem
Koupací biobazén je navržen tak, aby se jeho hranice prolínaly s okrasnou vegetací, která jej obklopuje. Tak působí větší, než ve skutečnosti je.

Reference

"Spolupráci s panem Živockým doporučuji pro výbornou komunikaci a profesionální přístup. Návrh, který jsme dostali splňuje naše požadavky, vhodně podtrhuje charakter místa i stavby. Řešení je nápadité. Jednoduše řečeno: Určitě bychom takovou zahradu nebyli schopni vymyslet sami."

Pokorní, Sokolnice